menu close menu

Fundacja StartSmart

Fundacja StartSmart

Fundacja „StartSmart” w swej działalności obejmuje kulturę, naukę, oświatę
i wychowanie. Krzewi wiedzę o sztuce, rozwoju i upowszechnia kulturę, współpracuje
z instytucjami i organizacjami krajowymi, a także zagranicznymi w zakresie edukacji artystyczneji oświatowej.

W celu wypromowania kultury polskiej za granicą oraz upowszechniania muzyki klasycznej, a także chcąc wesprzeć młode talenty, Fundacja wystąpiła na Węgrzech z projektem artystycznym „Chopin i jego muzyka- koncerty w ramach obchodu Roku Chopinowskiego na Węgrzech”, w tym występy Sinfonii Varsovii.

Fundacja „StartSmart” jest również producentem innowacyjnego projektu, jakim jest monodram operowy „Diva For Rent”. Przedstawienie niesie ze sobą misyjne przesłanie „opera dla wszystkich”. Pomysłodawcą i autorem tekstu jest Jerzy Snakowski, reżyserem spektaklu jest Jerzy Bończak, scenografię stworzył Rafał Olbiński, nad choreografią pracował Emil Wesołowski. W rolę tytułowej Divy brawurowo wcieliła się Alicja Węgorzewska. Spektakl miał swoją premierę w czerwcu 2011r. w Teatrze Polonia, gdzie został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków jak i widzów. W listopadzie 2011 roku na zaproszenie Ambasady RP w Katarze, Kuwejcie oraz Abu Zabi, anglojęzyczna wersja spektaklu została zaprezentowana w Krajach Zatoki Perskiej na uroczystościach uświetniających polską prezydencję w UE oraz 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na koncert przybyli Ambasadorzy krajów Unii Europejskiej, przedstawiciele lokalnego biznesu, mediów, organizacji kulturalnych oraz Polonia.

Fundacja była współproducentem koncertu transmitowanego w TVP 2 „Bitwa tenorów na róże”w ramach 47 Festiwalu im. Jana Kiepury  w Krynicy – Zdrój. Była organizatorem i producentem wspieranego przez NCK Festiwalu Młodych i Wybitnych „Kiepuriada”.  KIEPURIADA – Festiwal Młodych i wybitnych był festiwalem bezpośrednio poprzedzających 47 Festiwal im. Jana Kiepury, odbył się w terminie 10 -17 sierpnia 2013 r. Fundacja StartSmart zorganizowała i poprowadziła siedmiodniowy festiwal z szerokim spektrum ofertowym: koncerty operetkowe, master classes dla śpiewaków operowych, prelekcje, kabarety, muzyka cygańska, piosenka aktorska, wystawy, spektakle muzyczne, kino plenerowe w Krynicy Zdrój. Fundacja była współproducentem I Bitwy Tenorów na Róże – koncertu transmitowanego przez TVP 2 bezpośrednio przez satelitę.

Jest współproducentem i licencjodawcą II Bitwy Tenorów na róże ( II Bitwa transmitowana bezpośrednio w TVP3 – 2015).

Zajmuje się  produkcją fonograficzną.

 

Fundacja prowadzi Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „ANIOŁOWO”.

 

Dorocznie organizuje pod patronatem Burmistrza Ursynowa obchody DNIA AUTYZMU NA URSYNOWIE, który oprócz wartości terapeutycznych wskazuje i uświadamia wartość muzyki jako środka terapeutycznego dla dzieci z orzeczeniem autyzmu ( 2 edycje – 2014, 2015)

 

2015 Fundacja zorganizowała 3 dniowy festiwal “Otwieramy drzwi do świata muzyki”, z szerokim udziałem mediów, w hali sportowej w Orzyszu, przy codziennym, bezpłatnym udziale ok 800 osób, którzy brali odział nie tylko w koncertach, ale także w edukacyjnych prelekcjach na temat opery, operetki, musicalu.

 

Fundacja wyprodukowała koncert z okazji Roku Kultury Węgierskiej – “W Krainie Barona Cygańskiego” , z okazji Święta Narodowego Węgier. Na koncert, który odbył się 11 marca 2016 roku w Sali Koncertowej Polskiego Radia tłumnie przybyli zaproszeni Goście: Przedstawiciele Rządu, Kultury i Biznesu, Ambasadorowie oraz sympatycy Narodu Węgierskiego. Współpracuje i wspiera liczne stowarzyszenia i inne fundacje.

 

Fundacja włącza się również w lokalne akcje kulturalno-oświatowe biorąc udział w projektach regionalnych i krajowych, m.in. w realizacji projektu plastycznego połączonego z plenerową wystawą prac pt.: „Rozwój przez sztukę”. Fundacja wzięła również udział w ekologicznym programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” i dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Fundacja zgłosiła również ofertę współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy jako parter instytucjonalny do realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE. Propozycja została pozytywnie rozpatrzona i zaopiniowana przez Dyrektora Biura Funduszy Europejskich na podstawie rekomendacji Zespołu opiniującego oferty współpracy.

Fundacja StartSmart realizuje statutowe założenia na wielu płaszczyznach, m.in. artystycznej, edukacyjnej i społecznej. Wspomniane projekty i działalność pedagogiczna zaowocowały wieloma sukcesami dostrzegalnymi nie tylko w osiągnięciach, ale także w akcjach, w które Fundacja była włączana. Społeczny wymiar Fundacji zauważalny jest także w mediach – współpraca prezes Fundacji StartSmart Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd z Fundacją SYNAPSIS – wspieranie kampanii „Przyszłość dzieci z autyzmem zależy także od Ciebie”, udział w kampanii na rzecz walki z białaczką zorganizowaną przez Fundację DKMS, zajmującą się rejestracją potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego, publikacje w prasie, audycje radiowe i telewizyjne.