menu close menu

Młoda Polska Filharmonia

IDEA PROJEKTU MŁODA POLSKA FILHARMONIA

Aby dziecko a potem dorosły stał się kompetentnym odbiorcą muzyki, musi zdobyć wiedzę i umiejętności, które umożliwiają mu świadomą muzyczną ekspresję, percepcję oraz wybór.

Polacy są mało muzykalni na własne życzenie. Jaką ofertę muzyczną otrzymują nasze dzieci? Ile państwo przeznacza na kulturę?

„W Niemczech mieszka 80 milionów ludzi i jest 100 teatrów muzyczno – operowych, które non – stop grają i zawsze są pełne. W niemieckich szkołach dzieci maja zajęcia z tańca śpiewu, gry na instrumentach… I to bynajmniej nie po to, żeby wykształcić zastępy wirtuozów, ale by dzieci optymalnie się rozwijały. A nasza otępiała i głuchnąca od iPodów młodzież często nawet nie wie, kim był Jan Sebastian Bach. Nie mam nic przeciwko muzyce rozrywkowej, sama czasami jej słucham, ale dlaczego nasze dzieci i młodzież mają dostęp tylko do takiej muzyki? Szkoła umywa ręce od ich edukacji kulturalnej” – mówi Alicja Węgorzewska, ambasadorka Młodej Polskiej Filharmonii, od początku aktywnie wspierająca ten projekt.

Dzięki zaangażowaniu Grupy Zwierciadło dwa lata temu pojawiła się możliwość utworzenia pierwszej w Polsce orkiestry prywatnej z prawdziwego zdarzenia. Tego typu przedsięwzięcia są niezwykle popularne w Niemczech czy Stanach Zjednoczonych, gdzie każda uczelnia czy niewielkie miasteczko ma swoją orkiestrę, z których zdecydowana większość finansowana jest z funduszy prywatnych. W Polsce, mimo wspaniałych tradycji muzycznych, było to dotąd zjawisko praktycznie nieznane.

Szansa i nowe doświadczenie dla uzdolnionej muzycznie młodzieży

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Tworzy ją 39 najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych II stopnia w wieku 17-21 lat, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 r. Obecnie część z nich to studenci akademii muzycznych.

„Młoda Polska Filharmonia to projekt Grupy Zwierciadło, która od wielu już lat promuje zjawiska niezwykłe w kulturze i sztuce. A MPF bez wątpienia takim zjawiskiem jest. Jest to 39 wspaniałych, młodych i niezwykle utalentowanych muzyków, uczniów szkół muzycznych II stopnia, którzy zostali wybrani w ogólnopolskich eliminacjach. Są to więc najlepsi z najlepszych. Mają różne pasje, ale też jedną pasję wspólną, jaką jest miłość do muzyki. I taką miłością do muzyki od dwóch lat, czyli od czasu, gdy zainaugurowaliśmy nasz projekt, zarażamy całą Polskę. Myślę, że robimy to z sukcesem – do tej pory koncerty Młodej Polskiej Filharmonii obejrzało już ponad 10 tysięcy osób” – mówi Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło – jest m.in. popularyzacja muzyki poważnej wśród młodzieży oraz motywacja młodych artystów do wzmożonej pracy i wzbogacania swoich doświadczeń. Młoda Polska Filharmonia jest pionierskim projektem tworzonym przez zespół profesjonalistów, umiejętnie łączącym względy artystyczne, oczekiwania publiczności oraz wymogi edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie ma charakter społecznie odpowiedzialny – jego celem jest między innymi upowszechnienie muzyki poważnej w szerokich kręgach odbiorców oraz wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej wartości.

Warsztaty z artystami międzynarodowej sławy i ogólnopolskie trasy koncertowe

Wysoki poziom orkiestry zapewniają warsztaty i zajęcia pod kierunkiem najlepszych muzyków z Polski i zagranicy. Od początku działania Młoda Polska Filharmonia dała młodym muzykom możliwość kształcenia się pod okiem najwyższej klasy profesjonalistów, a także koncertowania z wybitnymi polskimi i zagranicznymi osobowościami świata muzyki, takimi m. in., jak Dudu Carmel i Eyal Ein-Habar z Israel Filharmonic Orchestra, Edicson Ruiz z Berliner Philharmoniker, Dimitry Vasiliev z Moscow Soloists, Rafał Zambrzycki-Payne z Ensemble Modern, czy wybitny muzyk jazzowy Gregoire Maret. W ramach projektu MPF młodzi muzycy mają możliwość realizowania się zarówno na polu muzyki klasycznej, jak też sprawdzenia się w repertuarze jazzowym, rockowym czy pop.

„Zależy nam, aby młodzież doceniając wartości, jakie niesie ze sobą muzyka klasyczna, odnajdywała także jej nowatorskie interpretacje w muzyce rozrywkowej” – mówi Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest wybitny muzyk Adam Klocek, pełniący obowiązki szefa Filharmonii Kaliskiej, a od 2012 roku będący także dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Prowadził większość orkiestr symfonicznych w Polsce. Krzysztof Penderecki uważa go za jednego z najbardziej obiecujących dyrygentów młodej generacji.

Dotychczas, w ramach trzech tras koncertowych, Młoda Polska Filharmonia dała 14 koncertów w najlepszych salach Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Bydgoszczy i Częstochowy, które łącznie z koncertami plenerowymi obejrzało ponad 10 000 osób.

Prestiż i radość grania w orkiestrze oraz wsparcie środowiska muzycznego

Celem projektu Młoda Polska Filharmonia jest popularyzacja muzyki klasycznej, gry orkiestrowej oraz najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia. Gra w zespole orkiestrowym wydaje się być wciąż niedoceniana i co ciekawe, głównie przez samych muzyków.

„Niestety do dziś pokutuje mit: jeśli ktoś gra przeciętnie – idzie do orkiestry, jeśli jest dobry – zostaje solistą. Każdy więc podświadomie kształci siebie i jest kształcony przez system szkolnictwa na solistę. A dobre orkiestry to fantastyczna muzyczna przygoda, nawet dla najlepszych znanych muzyków. Przykładem może być Guy Braunstein, rewelacyjny skrzypek, który daje koncert jako renomowany solista pod batutą Daniela Barenboima, by potem wrócić i zagrać koncert w swojej orkiestrze. Nasi zaproszeni z zagranicy goście wraz z polskimi muzykami, uczą młodych ludzi właśnie grania w orkiestrze. I radości, jaka z tego płynie!” – ocenia Adam Klocek – „Dobrze brzmiąca orkiestra, w której każdy muzyk czuje się potrzebnym i ważnym elementem, to nasz cel.”

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego. Jako pierwszy poparł tę niezwykłą inicjatywę światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, tworząc specjalnie dla młodych muzyków utwór na pierwszą trasę koncertową MPF. Projekt wspierają także Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette, Kayah. Młodych artystów ceni również Grzegorz Turnau – orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii w kwietniu tego roku towarzyszyła muzykowi i grupie Zakopower podczas wspólnego koncertu w Sali Kongresowej w Warszawie.