menu close menu

Festiwal Jana Kiepury

46 Festiwal im.Jana Kiepury w Krynicy Zdroj

W 2012 r. nie tylko wraca dawna nazwa festiwalu, którego pierwszą edycję w 1967 r. zorganizował Stefan Półchłopek. Powraca także festiwalowe logo – niebieski słowik.
Po rezygnacji Bogusława Kaczyńskiego wracamy do korzeni festiwalu i pierwotnej nazwy. Jednak postanowiliśmy zmienić formułę – mówił Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju. – Dlatego skracamy czas. Widz będzie miał poczucie niedosytu i będzie chciał wrócić za rok na festiwal – dodał.
Wydarzenie zmienia się głównie od strony marketingowej i jest skierowane nie tylko do melomanów – wielbicieli muzyki operowej i operetkowej, ale także do młodszych odbiorców. Opera będzie dominować, ale pojawią się inne ciekawe propozycje, które być może przyciągną na festiwal młodsze pokolenie.
Jednym z takich wydarzeń może być zaplanowany na 17 sierpnia koncert „Michael Jackson Symfonicznie”. Przeboje niekwestionowanego króla popu będzie można usłyszeć w nowej aranżacji. W Pijalni pojawi się niemal stuosobowy zespół złożony z muzyków, chóru, solistów i tancerzy. Dzień wcześniej też propozycja „dla wszystkich” – Stanisław Soyka z orkiestrą da koncert „Muzyki (Nie) Poważnej”. Oprócz wspomnianego wokalisty będzie można usłyszeć m.in. Małgorzatę Stąg, Beatę Mańkowską, Jarosława Kitala.
Ze znanych nazwisk w świecie muzyki operowej pojawią się m.in.: Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Ewa Warta-Śmietana.
Do tej pory nasza Orkiestra Zdrojowa, która działa od 137 lat była – mogę to śmiało powiedzieć – niedoceniana i zaniedbywana. Dlatego 13 sierpnia czeka nas niezwykły koncert – zapewnia Reśko. – Orkiestra wystąpi z wirtuozem skrzypiec Vadimem Brodskim.
Festiwal wyjdzie poza mury Pijalni Głównej, w której odbywa się od 1971 r. Odbędzie się na pewno jeden koncert promenadowy (18 sierpnia godz. 20). Na krynickim deptaku Najpiękniejsze Melodie Świata wyśpiewają: Agnieszka Tomaszewska, Krystian Krzeszowiak i inni soliści, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malewskiego pod dyrekcją Tomasza Chmiela.
Zaplanowano także cztery koncerty w krynickich kościołach. Ciekawie zapowiada się zaplanowany na 12 sierpnia w kościele zdrojowym, gdzie teksty recytować będzie Krzysztof Globisz. Festiwalowi będą towarzyszyć trzy wystawy poświęcone Janowi Kiepurze i Marcie Eggerth.
Wstępnie oszacowano, że festiwal będzie kosztował około 600 tys. zł, jednak ostateczna kwota będzie znana po rozstrzygnięciach przetargów na nagłośnienie, oświetlenie i inne zadania. Urząd Miasta szuka także sponsorów. Udało się pozyskać 100 tys. zł z województwa. 125 tys. zł zarezerwowano w gminnym budżecie.
Liczę, że tańsze bilety, przyciągną widzów. Ich cenę i rozpowszechnianie zaczniemy około 25 maja – poinformował dyrektor festiwalu Paweł Majoch. – Pieniądze ze sprzedanych biletów w części pokryją koszty związane z organizacją festiwalu – dodał.
Reśko podczas konferencji prasowej potwierdził informacje, które wcześniej pojawiły się w mediach. Na organizację bądź uczestnictwo w tegorocznym festiwalu, które wspólnie przygotowuje Urząd Miejski Krynicy-Zdroju, Centrum Kultury w Krynicy Zdroju, Uzdrowisko Krynica-Żegiestow S.A. i firma JAS-POL wpłynęło 28 ofert.

Dyrektorem 46. Festiwalu im. Jana Kiepury został Paweł Majoch, dyrektor Centrum Kultury, dyrektorem artystycznym dr Stefan Münch.